Mimarlık Severler İçin Seyahat: Bir Kültür Rehberi

KOPENHAG

Cesur şehir planlaması, sürdürülebilirlik, alan ve ışığa odaklanan Danimarka’nın detaylara gösterdiği özen ile birlikte, Kopenhag’ı çağdaş mimaride dünya lideri bir şehir haline getirdi. En gösterişli binalarının birçoğunu deniz kıyısında bulabilirsiniz: örneğin, dünyanın en modern opera binalarından biri olarak kabul edilen Kopenhag Opera Binası, yamuk kübik şekli ve siyah elmas olarak bilinen Kraliyet Kütüphanesi. derin siyah cephe ve şehrin en büyük güneş panellerinden birini bir binaya entegre eden Kopenhag Uluslararası Okulu.

Devasa bir gemi şeklindeki Danimarka Deniz Müzesi, eski bir kuru havuz gibi yerin altına inşa edilmiştir ve dünyaca ünlü konut ve alışveriş merkezi olan 8 House, mimari kullanımı nedeniyle 2011 Dünya Mimarlık Festivali’nde Konut kategorisinin birincisi olmuştur. konut tasarımında bireysel ve toplumsal refahı teşvik etmek.

Mimarlık için Seyahat
Nimb Otel

Nerede kalınır

Nimb Hotel, galeri sonrası geri çekilmek için mükemmel bir yerdir. Scandi-chic-meets-Arabian-Nights oteli, ünlü büyüleyici Tivoli Bahçeleri’nin kalbinde yer almaktadır. Çarpıcı Venedik mermeri cephesine sahip Mağribi tarzı bir saray olan iç mekanlar, ‘zaman ve mekan lüksünün’ karakteristiği olan, uluslararası alanda ikonik Nimb stilini sergiliyor. İtalyan mermer alçı döşeme, kristal avizeler, Danimarka antikaları ve duvarlara asılmış çıkrıklara sahip Nimb Hotel, tasarım tutkunları için bir cennettir.

Nimb Hotel’deki çift kişilik odalar gecelik 2.500 DKK’dan (yaklaşık 298 £) başlar; nimb.dk/tr

DUBROVNİK

Eski şehir Dubrovnik’in UNESCO dünya mirası alanı, Dalmaçya kıyısındaki komşu şehirlerinin hiçbirine benzemeyen bir mimari tarza sahiptir. Pile City Gate, Dubrovnik’in eski kentinin girişini işaret ediyor, şimdi kurumuş bir hendek üzerinde savunma sağlayan ahşap bir asma köprüye bağlı ve King’s Landing’in girişi olarak kullanılıyordu. Game of Thrones. Batı denizi yaklaşımının yanı sıra Pile Kapısı’nı savunmak, 1460’larda tasarlanmış ve neredeyse tamamlanmış muhteşem Bokar Kalesi’dir. Neredeyse mükemmel bir silindir şeklinde, Avrupa’nın en eski kanatlı kalesi olduğu söylenir ve yıldızlı bir gecede Adriyatik’in eşsiz manzarasını sunar. Diğer takdire şayan görülecek yerler arasında, on altı su musluğu ile cömertçe sıralanan Onofrio Çeşmesi ve Dubrovnik’in koruyucu azizi olan barok tarzı St. Blaise kilisesi, hem kendi tarihi hem de modern amaçlarını öğrenmek için. Mostar Kasabası, Bosna’da Neretva nehri üzerinde, Dubrovnik’e sadece bir saatlik sürüş mesafesinde yer almaktadır ve eski köprüsü ve Türk tarzı mimarisi ile ünlüdür.

Mimarlık için Seyahat
Villa Orsula

Nerede kalınır

Dubrovnik’in enfes butik inziva yeri olan Villa Orsula, Dubrovnik eski kentinin beyaz taşlı dünya mirası alanından sadece beş dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. 1930’ların Akdeniz esintilerini taşıyan mimari bir şekilde dekore edilmiş villa, şık bir dekora sahip 11 oda ve iki süitten oluşmakta olup, gizli lüks ve kişisel hizmet sunmaktadır. Bu en davetkar ortamın içinde en büyüleyici yemek mekanları geliyor. Villa Orsula’nın Victoria restoranı, pitoresk olmanın ötesindedir. Denize nazır bahçeler arasında yer alan ve üzüm asmalarının gölgesinde yer alan konuklar, parıldayan mavi Adriyatik Denizi’nin, ormanlık Lokrum Adası’nın ve yerel eski şehrin nefes kesen manzarası karşısında şaşkına dönmektedir.

Villa Orsula’daki odalar, oda başına gecelik 630 €’dan başlar; adriyatikluxuryhotels.com

LİZBON

Lizbon’daki mimari, ‘Avrupa’nın güneşli başkenti’ olarak ününü yansıtır. Merkezinden Tagus Nehri akan yedi tepe üzerine inşa edilen güneş, şehrin beyaz kiremitli sokaklarından yansıyor ve parlaklık, gölge ve gölge temalarının mimarlar için sanatsal başlangıç ​​noktaları olarak hareket etmesine izin veriyor.

Şehrin birçok meydanı veya ‘praça’sı, bir kahve ve kremalı tart için uğrayabileceğiniz çok sayıda kafeye ev sahipliği yapıyor. Bir favori Praça Do Comércio’dur; parlak sarı binalarla kaplı şehrin meydanlarının en büyüğü ve 1755 depreminde yıkılan Kraliyet Sarayı’nın yerinde duruyor.

Castelo de São Jorge, Lizbon’a bakan bir tepenin üzerindeki bir kalede yer alan 11. yüzyıldan kalma bir Mağribi kalesidir. Aslen askeri birlikleri barındırmak için inşa edilmiş ve hala kalan 11 kulesiyle, şimdi Lisboa’nın tarihi üzerine kalıcı bir sergi ve şehrin en sevilen seyir noktası olan bir arkeolojik sit alanıdır.

Villa Orsula
AlmaLusa Baixa/Chiado

Nerede kalınır

Butik hideaway AlmaLusa Baixa/Chiado, Lizbon’un en sembolik meydanlarından biri olan Praca de Muncipio’nun büyüleyici bir köşesinde gizlenmiş 28 odalı bir şehir evi otelidir. Bir zamanlar Lizbon’un ordu cephaneliğinin yeri olan 18. yüzyıldan kalma bina, orijinal özellikleriyle göz kamaştırıyor. Ahşap merdiveni yosun yeşili fayanslarla kaplarken, resepsiyon alanını yıpranmış kaldırım taşları ve tonoz tarzı beton duvarlar çevreliyor. Odalar, baktıkları meydan kadar sakindir – konuklar Belediye Binası’nın kremsi cephesini görebilir ve ikonik (ve sessiz) geçen tramvaylardan uzaklaşabilir. Meydanın kendisi, zarif neoklasik cephe ile tamamlanmış saray gibi Belediye Binası tarafından yönetiliyor.

Almalusa Baixa/Chiado’daki odaların geceliği 195 dolardan başlar; almalusahotels.com

AMSTERDAM

Yel değirmenleri ve asma köprülerden Amsterdam Okulu’na ve son teknoloji modern tasarımına kadar, Amsterdam’ın etkileyici yapılarının her birinin arkasında eşit derecede çekici bir hikaye vardır. 1600’lü yıllara dayanan Westerkerk katedrali ve Hollanda Altın mimarisine saygı duruşunda bulunan Rijksmuseum, popüler turistik yerlerdir. Daha az bilinen Pathé Tuschinski, şaşırtıcı iç ve dış tasarımı nedeniyle genellikle dünyanın en güzel sineması olarak kabul edilir. Çağdaş mimari ilgiler için, IIjburg’daki yüzen mahalle evleri zirveye değer ve Eye Film Enstitüsü’nün eğimli, ancak pürüzlü silueti hareket yanılsaması yaratıyor.

Rotterdam, Amsterdam’a trenle sadece 35 dakika uzaklıktadır. Bu modern hippi şehri, II. Dünya Savaşı bombalamalarının tamamen yıkılmış şehrinin külleri üzerine yeniden inşa edilmiştir. Öne çıkan özellikler arasında ezici Markthal, küp ev, sanat duvarı ve Delfshaven alanı yer alıyor.

AlmaLusa Baixa/Chiado
Dylan

Nerede kalınır

Dylan, Amsterdam’ın en ünlü kanallarından biri olan Keizersgracht üzerinde, 17. yüzyıldan kalma olağanüstü bir dönüm noktasında yer alan 40 odalı bir butik oteldir. Bu hareketli şehirdeki merkezi konumu, şehri keşfetmek için ideal bir çıkış noktası sağlarken, otelin kişisel hizmeti, kusursuz bir şekilde dekore edilmiş odaları, büyüleyici avlu bahçesi ve Michelin yıldızlı Vinkeles restoranı, ideal post için sakin ve rahatlatıcı bir merkeze ev sahipliği yapmaktadır. -düşürmeyi keşfetmek.

Odalar, iki kişilik bir odayı paylaşan iki kişi bazında oda başına gecelik 261 £’dan başlar; dylanamsterdam.com