İnceleme: Tivoli Ecoresort Praia do Forte

Kesinlikle Londra, Brezilya’daki sakin Tivoli Ecoresort Praia do Forte’yi ziyaret ediyor…


İle Abbie Schofield

Brezilya’yı ve genişleyen Rio de Janeiro kentini düşünün, muhtemelen 6,7 milyonu aşkın bir nüfusun yükselen gökdelenler, tropik sahiller, yükselen favelalar ve kara dağlarla boğuştuğu yer. Ancak kuzeydoğudaki Bahia eyaletinde, bölgenin en muhteşem otellerinden birine ev sahipliği yapan sessiz bir balıkçı köyü var – hindistancevizi bahçeleri ve yemyeşil yağmur ormanlarıyla çevrili 12 km beyaz kumla çevrili bir okyanus cenneti…

İnceleme: Tivoli Ecoresort Praia do Forte, Brezilya

Tivoli Ecoresort Praia do Forte plajı
oraya varmak

Londra’dan doğrudan bir rota olmadığı için, Lizbon’da aktarmalı uçuşlar sunan TAP Air ile seyahat ediyoruz ve Tivoli Avenida Liberdadi, son derece konforlu pitstopumuz için harika bir seçim. Otelin panoramik çatı barı ve restoranı SEEN, şehrin en sıcak noktalarından biridir ve muhteşem kokteyllerin yanı sıra yenilikçi Japon füzyon yemekleri sunar. Libson’ın Arnavut kaldırımlı sokaklarında bir kasırga macerasında, Salvador’a sekiz saatlik uçuşumuza binmeden önce bir yürüyüş turunda, bol pastel de nata ve ginjinha (yerel kiraz likörü) çekimlerinde sıkışmayı başarırız.

Görülen çatı barı Tivoli
GÖRÜLEN

Tivoli Ecoresort Praia do Forte

Tivoli Ecoresort Praia do Forte bizi hemen sakin vahasına kucaklıyor; Oda, beş yıldızlı bir süitin konforlu olanaklarıyla bir sahil kulübesinin tüm doğal cazibesine sahiptir. Dekor söz konusu olduğunda, yerel zanaatkarlar tarafından elle oyulmuş mobilyalardan hindistan cevizi kabuğundan yapılmış dekoratif heykellere kadar mümkün olan yerlerde (tesis alüminyum ve plastiği yasaklar) doğal lifler kullanılmıştır. Koyu renkli ahşap kepenkler açıldığında, bir hamakla tamamlanmış, parıldayan zümrüt okyanusu, ufukta dağılmış palmiye ağaçları manzaralı bir balkon ortaya çıkıyor.

Tivoli ecoresort otel odaları
Superior oda

‘Eko’ kelimesi günümüzde çokça dolanıyor. Neyin eko olarak sayıldığına dair resmi bir tanımı olmayan ‘temiz’ ve ‘yeşil’ gibi, işletmeler de 2020’nin iklim bilincine sahip müşterilerine hitap etmek için bu terimi tercih ediyor – bir otel plastik pipetlerden kurtulacak veya geri dönüştürülmüş tuvalet kağıdı kullanmaya başlayacak ve kendisine ‘eko’ diyor. Ancak Tivoli Ecoresort farklıdır ve çevredeki vahşi yaşamı koruma çabaları muazzamdır. Yağmur ormanı manzarasına uygun olarak, tatil yeri çoğunlukla yeşil ve kahverengidir ve binalar bir palmiye ağacından daha uzun olamaz. Üstelik otel, sahip olduğu 300 bin metrekarelik arazinin sadece %20’sini kaplayarak doğanın yeşermesini sağlıyor.

Tivoli Ecoresort Sonsuzluk HavuzuAslında otel, doğayı rahatsız etmemek amacında o kadar başarılı ki, restoranlarda dolaşarak arsız itibarlarını sürdüren maymunlar da dahil olmak üzere, hiçbir şeyden şüphelenmeyen lokantalardan yiyecek çalmaya çalışan maymunlar da dahil olmak üzere, hayvanlar tatil çevresinde özgürce dolaşıyorlar. Personel eğlenceli bir caydırıcılık geliştirdi – marmosetlere su püskürterek onları kaçmaya zorladı.

Tivoli Ecoresort’un kalbinde sosyal sorumluluk vardır: otel, yerel okulu tamamen finanse eder ve birçok eski öğrenciyi istihdam eder. Çalışanlarının %70’i Bahia eyaletinin yerlisidir.

Yiyecek ve içecek

Portekiz Sömürge Savaşı sırasındaki göç nedeniyle Salvador, Bahai mutfağının en iyilerini uluslararası etkilerle birleştirerek tatil beldesinin yemeklerinde kutladığı güçlü Afrika köklerine sahiptir.

Tivoli Ekolojik Tatil Köyü
Tesis, nişanlar ve özel etkinlikler için popüler bir yerdir.

Hareketli havuz barı Dendê’den romantik sonsuzluk havuzuna bakan À Sombro Do Coqueiral’e kadar, Tivoli Ecoresort her duruma uygun bir restorana sahiptir. Foodie’nin öne çıkanları arasında, canlı bir pişirme gösterisi yoluyla nasıl yapıldığını öğrendiğimiz, soyulmuş fasulyelerden yapılmış, sokak yemeklerinden ilham alan ödüllü bir yemek olan acarajé yer alıyor. Mutlaka denenmesi gereken bir kokteyl, caipirinha’nın ayırt edici özelliğidir – kaju mevsiminde ziyaret edecek kadar şanslıysanız, cachaça bazlı içeceğe lezzetli bir katkı sağlarlar.

Otel ayrıca romantik sürpriz nişanlardan büyük grup partilerine kadar özel etkinlikler düzenleyebilir ve bir akşam özel bir kulübede mum ışığında ilahi bir akşam yemeği ile karşılanırız.

Aktiviteler

Bölgede, 16. yüzyıldan kalma bir kale ve Brezilya’nın en önemli arkeolojik alanlarından biri olan Garcia d’Avila’yı ziyaret etmek gibi yapılacak çok şey var. Bununla birlikte, en heyecan verici fırsatlardan biri, Temmuz’dan Ekim’e kadar, 9.000 kambur balinanın üremek için Antarktika’dan Güney Amerika’ya doğru yola çıktığı zamandır. Tivoli, konuklarını yerel biyologlar eşliğinde inanılmaz balina izleme gezilerine götürüyor ve tesis aynı zamanda nazik deniz devlerini inceleyen ve koruyan Baleia Jubarte enstitüsünü de destekliyor. Balina izleme penceresini kaçırdığımız için üzgünüz, ancak Praia do Forte köyünde, Brezilya kıyı şeridinde deniz kaplumbağalarını neslinin tükenmesinden koruyan bir yardım kuruluşu olan The Tamar Project’i ziyaret ediyoruz.

Praia do forte Brezilya'da balina izlemeKaplumbağaları kurtardıktan sonra, derin bir rahatlama için otelin Anantara spa’sına gidiyoruz. Cennet gibi sakin bir havuz, jakuzi ve saunanın yanı sıra tedavi odaları da var.

Yaşanacak macera da var. Öğleden sonra Timeantube nehrinin mangrovları boyunca kayak yapmak, kırmızı renkli, demir açısından zengin sularda süzülürken güzel vahşi yaşamı görme şansıdır. Denizde kürek sörfü yapmak için son dakika kararı, gezinin en önemli noktalarından biri olarak çıkıyor. Eğlenceli rehberlerimiz eşliğinde (biri tahtasında amuda kalkabilir), bazılarımız kürek çekme becerisini kazanırken, bazılarımız da sadece düşüyor.

Anantara Kaplıca Havuzu
Anantara Kaplıca Havuzu

Turizm genellikle çevreye zarar vermekle suçlanır. Ancak burada ziyaretçiler ve doğa, müreffeh bir yeşil döngü içinde gelişir. Dostça bir vızıltı ile özel ve tenha Tivoli Ecoresort, gerçek bir ekolojik sığınaktır.


Tivoli Avenida Liberdade’de gecelik fiyatlar, oda ve kahvaltı bazında paylaşım yapan iki kişi için 189 £’dan başlar.

Tivoli Ecoresort Praia do Forte’de yarım pansiyon bazında çift kişilik oda için gecelik fiyatlar 277 £’dan başlar.

TAP Air Portugal, Heathrow, Gatwick & Manchester’dan Lizbon üzerinden Salvador’a günlük hareket ediyor. Fiyatlar vergiler dahil 547 Sterlin’den başlıyor. Daha fazla bilgi için flytap.com adresini ziyaret edin veya 0345 601 0932 numaralı telefonu arayın.


Bunun gibi? Bahamalar’ı ziyaret etmek için 11 nedene göz atın