F.Scott Fitzgerald’ın Fransız Rivierası’ndaki Villası

Yemek

Michelin yıldızlı Yolcu Otelin ana restoranı, deniz ağırlıklı, sofistike, kaliteli yemekler sunuyor. Yemek odası, klasik Fransız kaymaktaşı ve soluk gri tonlarında tamamlanmış, Picasso’dan etkilenen sanat eserleri patlamalarıyla canlandırılmış zarif bir alandır. Yaz aylarında restoran, konukların körfezin muhteşem manzarasının keyfini çıkarmasını sağlayan bir ön terasa açılmaktadır.

İstiridye, Amberjack (bir tür beyaz balık), Brittany ıstakozu, kabak çiçeği, barbunya ve yabani Fransız çileği içeren deniz ürünleri tadım menüsünde yemek yedik. Bu öğeler, baş aşçı Aurélien Véquaud tarafından tüy hafifliğinde ama tam aromalı yemeklerde ustaca şekillendirildi. Seçilmiş şarap eşleşmeleri, kolay içimli içkilerdi – Güney Fransa’da başka hiçbir şey yapamayacak.

Sahil restoranı Sahil sade dünya mutfağından bir bistro menüsü sunmaktadır. Taze ton balığı bifteği, kulüp sandviçi, tagliatelle Bolognese, kavrulmuş ahtapot ve gerçekten mükemmel bir biftek tartarı ile Nicoise Salatasını düşünün. Yemek yiyenler, kumsaldan suya inşa edilmiş üstü kapalı beton bir duba üzerinde masalarda oturuyorlar. Saat 16:00’ya kadar açık olan La Plage, hem otel misafirleri hem de dışarıdan gelen müşteriler için popüler bir öğle yemeği mekanıdır.