Eco-Lodge Luxury’de Güney Afrika Safarisine Çıkmak

Ana orman evi, yenilenmiş bir gösteri mutfağı, açık havada yemek yeme terası, kapalı yemek alanı ve kış salonu, Sweni Nehri manzaralı bir havuz ve bir ateş çukuru ile göz kamaştırıyor. Çalılıklara girmeden önce bile baştan çıkarıcı bir görsel deneyim ve bir safarinin heyecanından sonra hayallere ve tefekküre dalmak için duygulu bir yer.

Eldeki iş – oyun izleme – Singita’nın Kruger Ulusal Parkı’nı çevreleyen özel imtiyazında her zamankinden daha üstün. Uçak pistinden yaklaşma yolunda zürafalar, su aygırları ve zebralar görülüyordu; bilgili bir korucu ve izci ile yapılan av gezileri, nadiren beyaz bir gergedan, yavruları, filler, bufalo ve daha pek çok aslan sürüsünün (leoparların bulunması zordu) görülmesine neden oldu ve öğleden sonra sürüşlerinde geleneksel gün batımının tadını çıkardık.altın ve gül renginde bir gün batımı eşliğinde ocktails ve biltong (kurutulmuş, kurutulmuş et). Oyun sürüşlerinin yanı sıra, yürüyüş safarilerinden dağ bisikletine, yıldız gözlemi safarilerine ve okçuluğa kadar çok sayıda başka aktivite mevcuttur.

Konaklamanızın bir parçası olarak kahvaltı, öğle ve akşam yemeği dahildir. Şans eseri, bu dünyanın dışında yemek. Cesur Kuzey Afrika ve Orta Doğu lezzetleri, kahvaltıda kalplerimizi çalan Benedict yumurtaları olsa da, yemeklerin çoğunu noktalıyor. Öğle yemekleri, kömürde ızgara, tütsüleme, kürleme, marine etme, dekapaj, fermantasyon ve wok ateşleme dahil pişirme teknikleri ile sekiz farklı yemekten oluşur. Akşamları, bir paylaşım tabağı menüsü beş farklı tadı (umami, acı, tuzlu, tatlı ve ekşi) vurgular ve cesur şarap eşleşmelerini teşvik eder. Çok seyahat eden türler bile, gemsbok, kudu, kingklip ve waterblommetjies gibi daha önce hiç görmedikleri malzemelerle karşılaşacak – evet, onları Google’da aramanız gerekebilir.

İlk gecemizde, tüm yeni gelenler gibi, ışıklı ağaçların altında geleneksel koro şarkılarının ve bir Güney Afrika ziyafetinin olduğu muhteşem bir çalı braai’sine (barbekü) davet edildik. Öğün aralarında acıkanlar için açık hava lounge’da dilediğiniz zaman alabileceğiniz tuzlu atıştırmalıklar ve tatlılar bulunan cam buzdolapları vardı. Bir diğer önemli nokta, kulübenin sıcaklık kontrollü mahzeninde, Singita’nın koleksiyonundaki en çok aranan şişelerden bazılarını denediğimiz kişiselleştirilmiş şarap tadımıydı.

Yemek, her yıl son derece rekabetçi 12 aylık bir kursun yerel topluluktan sekiz üyeyi konukseverliğe giriş kursunu tamamlamak üzere kaydettiği Singita Aşçılık Okulu da dahil olmak üzere, Singita’nın en etkili koruma projelerinden bazılarının merkezinde yer alır. Ayrıca, kulübe şeflerinin ünlü bir Cape Town restoranı olan Chef’s Warehouse’da eğitim almaları için yeni bir değişim programı da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, bir koruma şirketi olarak Singita, yirmi yıldır Afrika’nın vahşi doğasının geniş alanlarını koruyor, kısmen bozulmamış arazilerin ve mevcut vahşi yaşam popülasyonlarının korunmasını finanse ediyor ve rezervleri çevreleyen yerel topluluklar içinde ekonomik bağımsızlığın yaratılmasına yardımcı olmaktan bahsetmiyor. Bir doğa aşığı olarak, Afrika’nın mirasına katkıda bulunabileceğiniz etkileyici koruma belgelerine sahip bir yerde kalmak güven verici.

Safari müdavimlerinin neden Singita’yı sevdiğini anlamak zor değil. Rezervlerin genişliği ve güzelliğinin, sınırlı konuk ve araç sayısının ve olağanüstü tutarlı oyun izlemenin yanı sıra, her konuk kişiselleştirilmiş hizmet alır. Sweni, Singita localarının en küçüğü olabilir, ancak boyut olarak eksikliğini heyecanla telafi ediyor. Birkaç günlüğüne veya birkaç haftalığına rezervasyon yapın – ne yaparsanız yapın, yine de daha uzun kalmak isteyeceksiniz.